Futbolun Amatör Dünyası ve Altyapılar

Her ülkenin futbol hayatının kılcalları ve hatta en önemli noktası amatör ve altyapılar ne zaman gerçek değerlerini görecekler acaba ?

Futbolun Amatör Dünyası ve Altyapılar

Uzman olan biri olarak bazı insanların düşünce yapılarını gözden geçirirken tüme varım olarak bir yol izlediğini ya da tümden gelim yöntemini izlediğini söyledikleri değişik örnekler var ola gelmiştir.

Peki futbol dünyası için hangisi daha mantıklı , hangisinin avantajları daha çok , hangisi insanlar arasında kabul görebilir gibi soruların cevaplarını vermek lazım .

Futbol sadece futbol değildir diyenlerin uzun uzadıya ve değişik örnekler üzerinden anlattıklarını dinlemiş ya da okumuş olan biri , futbol için sadece bir spor olarak bakmadığı zaman diliminde futbolun arkasında neler oluyor diye bakması gerekecektir.

Peki futbol sadece futbol değilse nedir ?

Futbol , bir çocuğun hayalleri , bir annenin çocuğu için korkuları , bir baba için kendisinde görmek istediği gurur dolu anları içeren bir yaşam olgusu diyebiliriz... Peki futbol dünyasında kimlerin nasıl bir yol izlediğini konuşabilenlerin sayısı çok az iken nasıl olacak ki çocukların , annelerin ve babaların yaşamlarında olacak güzelliklerin önüne kimler geçiyor ?

Alt yapılar , yıllarca eğitim verilen ve futbol dünyasının mutfakları olarak şaşaalı "busines show" diye tabir edilen bu dünyanın vitrinine hizmet veren en önemli yapı taşları olarak hayatın bir parçasıdır.

Alt yapısı olmayan bir futbol kulübü olarak nereye kadar ilerleyebilirsiniz ki ! ... her zaman para harcama yolu ile ilerlemek sadece kendinizi kandırmak ve her zaman elinizdekileri savurmaktan ileri gitmez.

Futbol sadece futbol değil derken boşuna demiyoruz, çocuk yaşlarda 6-7 yaşından başlayan serüvenin 13-14 yaşlarına geldiğinde artık evrim geçirerek profesyonel bir yola dönüşmesine göz kırptığı dönemler arasında onlarca yaşanmışlık ve maddi karşılık ile anlatılamayacak güzellikler ile dolu bir süreç.

Peki bu süreçler her zaman mı güzel ilerliyorlar, tabi ki hayır... Bazen zorluklar içinde, bazen sıkıntı ve stres dolu, bazen hayatın en özel mutluluklarının anlarını yaşadığınız bir parça... ALT YAPI dediğiniz sürecin parçaları tek başına futbolcu kardeşlerimiz olmuyorlar, hocaların eğitimleri, takımların yöneticileri, yönetim kadrolarının bilgi zenginliği, futbolcu çocuklar ve çocukların aileleri ile örülü bir bütünü görebilirsiniz.

Eskişehir'in amatör futbol dünyasını kendimizden paha biçerek değerlendirmek durumunda kalıyoruz sürekli olarak ve maalesef sürekli olarak üzüntü verici ve sıkıcı bir bütünü önümüzde görüyoruz.

Bir bütünün parçalarını ele aldık ve düşündük... bunların çoğu kendi açılarından bakıldığında sorunsuz olan taraf olarak kendisini görebilir ancak gerçek böylemi ?

Bir kulübün yöneticileri ;

Yöneticilerin açısından bakıldığında vitrine çıkmak bu işin her zaman en öncelikli olan kısmı ancak biraz düşünmeleri gereken şey BÜYÜK RESMİN BİR PARÇASI olarak üzerlerine düşenleri yapmaları ve zaten sonrasında gelen DOĞRU SONUÇLAR ile mutlu olmalarıdır.

Yöneticilere baktığımızda alt yapılar için ne yapıyorlar diye baktığımda ( 4-5 senedir özellikle ) çok da bişey göremediğimi üzülsemde söylemek durumundayım . Yönetici olsam şunu yapardım , yönetici olsam bunu yapardım diye sürekli listeler çıkarabiliyorum ve maalesef şu anki yöneticilerin bu konuda çok ama çok eksik olduklarını gördükçe gelecek adına ümitlerimizi de kaybediyoruz elbette.

Bir kulübün hocaları ;

Eğitimci grubunun hocalarımızın iyi bir yapı içinde çok önemli rolleri var ve hayatlarına dokundukları çocuklar , gelecek hayalleri kuran gençlerin rol model veyahut hayatlarını kurtarmalarındaki en önemli destekçileri olarak çalışmalarına devam etmelidir. Dikkat ederseniz etmelidir diyerek bitirdiğim cümleyi bilinçli olarak öyle bitirdim.

Hocalarımızın çoğunluğu hayatın mücadelesi içinden çıkamayarak futbolun bir kaçamak olarak kullanıldığı bir hayatı sürüyorlar, bu onların tek başına hataları ya da suçları değil çünkü kulüplerin hocalara verdikleri önemi şöyle örneklendireyim ;
haftada 4 antrenman ve 1 maça katılım sağlamak için ( ordan oraya savrularak ) değişik antrenman sahalarına giderek ve hatta kendi araçlarını servis aracına çevirecek kadar kabullenmiş bir futbol hayatı yaşarken aldıkları ücret malesef Eskişehir gibi bir yerde araçlarının yakıtlarını dahi karşılmakta zorluk çekecek kadar. Ve tabi buna maruz kalan hocaların bu alacaklarının da zamanında ödenmesi gibi bir olumlu durumda yaşanmadığında ne yapabilirsiniz ki ?

Eğitim seviyeleri farklı, futbola bakış açıları farklı, çocuklar ve gençler ile ilgili gelişimleri farklı ... aslında liyakat in uzağında olarak dahi antrenör olduğunu düşünen insanlar gördüğüm için ( çocuklara bağırıp hakaretler savuran, ve hatta fiziksel olarak onlara şiddet uygulayabilen kişileri görmüş olmak içler acısı ) açıkcası hocalık yapması gerekenlerin de kendilerini sürekli olarak geleceğe hazırlamalarını beklemek çok olmasa gerek...

Bir kulübün EBEVEYNLERİ ;

Anne - Baba olmak , dede olmak , abi ve ya abla olmak... Çocuklarımızın ve gençlerimizin destekçisi olması gereken kişiler olarak bu saydığım kişilerin aslında çocuklarımızın en büyük engelleri olduğunu görmek yaşamak da çok kötü bir tecrübe olarak yaşamımızda bir yerlerde kalıyor.

Bir çocuğun neler yemesi gerekiyor, neler yeme-me-si gerekiyor... ne zaman uyuması ya da ne zaman sporun diğer dallarını uygulayabilecekleri gibi temel yaşamsal olayları yönetmek için de ebeveynlerin de kendilerini geliştirmesi gerekmekte...

Aileler çocukları ile ilgili ihtiraslarını bir kenara bırakabilmeli... Sürekli kendi zihinlerindeki oluşturdukları sınırlar üzerinden çocuklarını ve hocaları hatta kulüpleri hedefe koymamalı diye de düşünüyorum.

Eğer bilgi sahibi olmayan biri olarak geleceğe bir futbolcu yetiştirmek istiyorsanız emin olun BOŞ bir zaman kaybının temel sebebi siz olacaksınız.

Kulüp yeterli seviyede imkan sunuyor , eğitimci kadro gelecek hedefleri ile hem kendilerini donanım sahibi yapıyor hem de çocuklarımızı donatmaya çalışıyorken futbol dünyasının temeli ALT YAPILARIN korkulu rüyası olarak VELİLER olmamalı diye düşünüyorum.

Futbol dünyasının çok sessiz kaldığı, yatırım yapabilecek bir düşüncelerinin bile olmadığı bir dönem ve toplulukta çocuklarımızın geleceklerini kurtarmak adına daha sakin ve sağlam adımlar atmak gerekecek. Bunu da İDEALİST eğitimciler ve bu eğitimcilere her ne olursa olsun destek olan YÖNETİCİLER yapacaklar.

Eskişehir'in amatör futbol dünyası ne zaman uykusundan uyanıp, rüyalarda zannettikleri gibi olmayan gerçeklerin acı tarafı ile yüzleşmeli ve artık uygar futbol dünyasının bulunduğu noktaya doğru adımlar atması gerektiğini bir an önce anlamalıdır.

Eskişehir'in futbol sadece bir takım üzerinden ve bir kaç hoca üzerinden gelişemeyeceği gibi bunun düşünülmesi de o kişi ve kulüplerin üzerine gereksiz yük yüklemektir.

Artık çok geç olmadan bu topraklarda yeni isimler yeni yüzler ile futbol dünyasına futbolcu üretebilmesi gereken bir futbol ailesi olmalı ve herkes elini taşına altına koymalı...

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow