Çocuk, Anne-Babanın “yankısı” dır

-2.356 kişi mi okumuş??-

Hımm.. 6 sene önce yazmışım bu yazımı..

” Sevgili kardeşim Mustafa’nın kaleme aldığı bir yazı ve beğenerek okuduğum bir yazı olduğu için sizlerle paylaşımlarımın arasında bu yazıya da yer vermek istedim. ”

 

Çocuklar, anne babasının birer yankısıdır. Anne baba çocuklarına nasıl seslenirse çocuklarda anne babasına tıpkı bir ses yankısı gibi aynı karşılığı verirler.

Çocuklar özellikle ilk 4 yıl, anne babalarını taklit ederek hayatın kurallarını öğrenirler. Yeni doğan bir bebek annesi yürüdüğü için emeklemeyi bırakıp yürümek için birşeyler yapmaya çalışır. Annesi konuştuğu zaman onun dudaklarına bakar ve kendi de aynı sesleri çıkartmaya gayret eder. Bütün yeni doğan bebekler, yeni bir insan olma yolunda, bu kopyalama sürecini çok kısa bir zamanda başarırlar ve ilk 4 yaşa kadar öğrendikleri bu davranışları geliştirerek bir ömür boyu sürdürürler.

Çocuk, bu taklit sürecinde anne babadan sadece konuşmayı ve yürümeyi değil, hangi olaylara hangi tepkileri vereceğini de öğrenir. Mesela anne ayağının altına gelen bir karıncaya basmak üzereyken “Aman üzerine basmayayım yoksa karıncanın ayakları kırılır ve yuvasına gidemez” diyerek çocuğuna böyle bir davranış gösteriyorsa çocuk annenin bu hassas ve vicdani davranışını anında kopyalayacaktır. Dolayısıyla çocuklar, anne babalarının sadece davranışlarını değil, vicdanlarını da kopyalarlar.

Mustafa ÇELİKBİLEK

Eskişehir Web Tasarım Merkezi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Devamını oku:
4murat
4′ncü Murad’a Günümüzden Bakış

Öncelikle Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dönemine Padişahlık etmiş bir isimden bir kaç satır yazı yazmak haddime değil ancak ne hadsizler gördüğümden...

Kapat