Doğrular neden hep tek taraflıdır ?

-1.312 kişi mi okumuş??-

Hımm.. 5 sene önce yazmışım bu yazımı..

Son yaşanılan olaylar sonrasında o kadar arkadaşımız ile sohbet ederken ayrılıklar içinde olduğumuzu anladık ki bizler aslında bu ayrılıklar içinde birliktelikler kurmuş , farklılıklarımız ile yaşamayı öğrenmiş ve özümsemiş durumda bulduk kendimizi.

Peki aslımıza bakınca acaba biz mi doğru taraftayız yoksa karşımızda durduğunu düşündüklerimiz mi ? Ne fark edecek ki bir doğru olması lazım ve doğru olmak isteyen her taraf onun yanında olması lazım …

Peki doğru olarak bir noktayı baz alarak yola çıkmamız gerekirse hangi noktayı baz alacağız ?  En büyük sorun bu olsa gerek… DİN ( İnanç ) , VİCDAN , AKIL , İLİM , BİLİM …. ve niceleri…

  1. Din baz alınacak olursa neler olması gerekiyor ? Din denildiğinde İslam inancında bulunan Müslümanlar mı ? yoksa Hristiyanlar ya da Yahudiler mi ? Bunların tamamen dışından inanca sahip olan bireyler ile nasıl bir başlangıç noktası tespit edebileceğiz… Bizler bu noktada elbette görüştüğümüz kişilere göre ortak karar ile bir noktayı baz alabiliriz.
  2. Vicdan baz alınacak olursa , kişilerin bireysel yetenekleri ve yetişmişlikleri üzerine farklılıklar olduğundan dolayı mutlak suretle aynı noktadan bakabilmelerini beklemek zor olacaktır.
  3. Akıl baz alınsın dersek , düşünce farklılıkları üzerine anlaşamama söz konusu iken böylesine bir başlangıç noktasını baz alabilmek çok büyük bir hayal olacaktır.
  4. İlim ve Bilim ile bir başlangıç noktası almak istersek sadece elle tutulan , gözle görünen gibi madde üzerinde bir başlangıç belirlemek gerekir ki bu bize düşünceleri ortaya koyduğumuzda nasıl doğru ve yanlış olarak belirleneceğini öngöremez.

Niceleri içinden seçmek için uygun olacağını düşündüğüm konu DİN ( İnanç ) olarak önüme çıkıyor… Peki hangi inanç merkezi üzerinde bina edeceğiz düşüncelerin paylaşımını ve tartışmaları… Sanırım bu konuda da karşı karşıya olan kimselerin birbirlerine inançları üzerinden anlaşabilecekleri noktalardır.

Bunca satır aralığındaki sözcüklerden sonra ana konuya buradan pay biçecek olursak , son zamanlarda Türkiye üzerinde oynanan oyunlarda ( bu benim şahsi fikrimdir ) taraflar oluşturulmaya çalışıyor bir takım merkezler… Bunlardan birisi eylem yapan , kendilerince statüko olmuş bir hükümete karşı başkaldırı da bulunmuş özgürlükçüler… Bir diğeri de eylem yapmayan , kendilerince milli iradeye saygı duyan ve sahiplenenler…

Eylemciler arasından birisi kalkıp bir şey söylediğinde , eylem yapmayan bir kişi tarafından şiddetle eleştirilmesi ve ülkeye düşman görmesi kadar , eylem yapmayan birinin söylediği sözlere eylemcilerden de yandaş olma yaftası ya da uyutulan , bilgisiz , koyun düşünceli gibi görmesi de büyük bir yanlışın parçaları olsa gerek.

Bizler ne zaman ki birbirimize sağduyulu yaklaşım sergileyerek ve sevgi dolu hareketlerde bulunan bir toplum haline gelirsek o zaman bu türlü davranışları da bir kenara bırakmış olacağız. Ancak bunca olaylar olurken karşımızdaki insanlar ( ne taraftan bakarsan bak ) madem ki Türkiye’nin %99 u Müslüman ( yani Türkiye de yaşayanların inanışları İslam üzerine ) o halde yukarıdaki maddeler arasından DİN ( İnanç ) maddesi ile olaylara bakmak mümkün olabilir.

Bu nokta da bir durum tespiti yapmak uygun olabilir ( Siyasetten mümkün olduğunca uzak kalan ve asla da en ufak bir şekilde içinde bulunmak istemeyen biri olarak bunları kayıt altına alıyorum ) ….

İnancımız içinden gelen , asla yalan söylememek , başkalarına kötü söz söylememek , başkalarının canlarına mallarına zarar vermemek , başkalarının haklarını gasp etmemek gibi daha çok sıralayabiliriz de bu yazılanlar üzerinden bile olsa yeterli olacaktır… Olaylara bir bakalım…

  • Eylem yapmak için gerekli olan sorunların tüm insanları kapsıyor olması lazım ki bu olsaydı zaten eylem yapanlar ile yapmayanlar diye iki fikir cephesi olmazdı.  Peki eylem yapanlar ne istediler de eylem yaptılar … Bunun cevabı olarak Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN hakkındaki olumsuz düşüncelerinin çoğalması olarak söylediler… Eylem yapmayanların kendilerince sebepleri ise başlı başına Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN taraftarı olmaları değil Türkiye’nin geçmiş zamanda yaşadıklarını bir daha yaşamasına müsaade etmek istememeleri de etkili oluyor.O halde daha baskın olan doğru , bir kısım  topluluk yerine milletin hepsini ( eylem yapanlar da dahil ) kapsayan bir olumlu tutumu istemesi ile EYLEM YAPMAYANLAR daha mantıklı geliyorlar… Bunun da inancımızdaki yeri olarak bakacak olursak , Kendisi için istediğini mümin kardeşi içinde istemek olarak söylenebilir. Sadece de bu kadar az dayandıracağımız gerçekler yok tabi ki ancak uzatarak okunacak metni daha da yorucu yapmak istemiyorum.

Yazıyı uzatarak mantığından ve içindeki barındırdığı histen uzaklaştırmak istemiyorum , ufak bir olayı anlatayım ;

İnternet’ten tanıdığım bir arkadaşım eylemciler tarafında  ve sürekli değişik paylaşımlar ile kendince doğru olanı savunuyor ve her paylaştığı doğruyu temsil ediyor( tabi ki kendisi için )… Eylem yapmayan biri olarak benim paylaştıklarım da ise mutlak suretle yandaş medyanın ve hükümet tarafından organize edilmiş birimlerin dağıttığı paylaşımlar olduğunu söylüyordu. Hangisi doğru hangisi yanlış diye bir ayrımın hemen o anda yapılması o kadar güç bir durum ki , yanlış anlaşılmaya çok müsait bir ortam içinde yaşadık o günleri.

Yanlış ya da doğruyu ayırt etmek için yukarıdaki bölümlerde yazdıklarımı düşününce Milletin Menfaatinin gereği ( sadece bir topluluk için değil ) olan fikirleri desteklemek ve doğru demek içimden daha çok geliyor. Arkadaşımın ve eylem yapan tarafta olanların fikirlerini paylaşırken özgür  , karşı fikirler geldiğinde yandaş ve çarpıtılmış olması durumunu değiştirmelerini bekleyerek sanırım onların içinde bulundukları paylaşımların yanlış olduğunu söylemek çok da büyük bir hata olmasa gerek… Elbette kendileri ile oturup konuşurken fikirlerinin bütününü yanlış olarak gördüğümü çıkarmamak lazım bu yazılanlardan…

Velhasılı kelam , MİLLET MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA BİR BÜTÜNÜ TEMSİL EDEN FİKİRLERE AÇIK , SADECE BİR TOPLULUĞA YARAYACAK OLAN FİKİRLERE DE KARŞI BİR DURUMDAYIM.

Arkadaşlarım ile bu doğrultuda sohbetler etmekteydim ( bu olaylar sırasında ) ve bundan sonrada aynı şekilde devam edeceğim. Milleti düşünerek onlar için yapılacak her türlü olaya destek vereceğimi de bildirmek isterim.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. ( biraz uzun olmasına rağmen sabırlı olmanız benim için çok önemli idi )

Milli İradeye Saygı Mitingi

Milli İradeye Saygı Mitingi

Milli İradeye Saygı Mitingi

Eylemciler Tarafından Verilen Zararın Bir Örneği

Taksim Gezi Parkı Eylemcilerinden Bir Görüntü

Eskişehir Web Tasarım Merkezi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Devamını oku:
484581_459049074115149_2028812012_n
Kadının Özgürleşmesi Mİ ACABA ???

Hanımların özgürlük kisvesi altında malesef bir çok değişime uğratıldığı bir dönemde , özünü yaşayan ve ilkeleri ile inançlarına bağlı bir...

Kapat